מהו מצב קטוגני?

בקצרה קטגוני הוא מצב בו הגוף מייצר אנרגיה בעיקר משומן. כדי להגיע למצב הזה צריך להגביל את צריכת הפחמימות ל 20 עד 50 גרם ליום וכן להגביל את צריכת החלבון לכ-0.8 גרם חלבון לכל ק״ג גוף רזה (אנשים המבצעים פעילות ספורטיבית יכולים לצרוך יותר)

וכלל אצבע שאני עובד לפיו- 100 גרם בשר=20 גרם חלבון
3 ביצים זה כמו 100 גרם בשר בערך

אם אתם מרגישים שאתם חייבים לאכול מהצומח, או מאמינים שירקות נחוצים לבריאותינו, אז גם פה אני כמובן לא אעצור בעדכם, לפחות לא היום.
אבל, במקרה השני (של שילוב מקורות תזונה מהצומח), תצטרכו לעבוד לפי כללים מסוימים:

כל ירק עמילני שהופך לסוכר בדמכם, גם אם הוא “פליאוליטי”, לא בבית סיפרנו. הירקות שאנו לא אוכלים כוללים את כל ירקות השורש למיניהם, כמו תפוחי אדמה, גזרים, בטטות, סלק, דלעת, גזר לבן, צנון, ואפילו להיזהר עם כמות גדולה של בצל.

פירות – מן הסתם, מחוץ לתחום. הם מכילים הרבה סוכר, בעיקר פרוקטוז, ואין בהם אף לא מקור תזונה אחד שלא תוכלו לקבל בכמות גבוהה מירקות עליים, וללא סוכר. לאלו שרגישים יותר לאינסולין, חופן יד של פירות יער (תותים, חמוציות, פטל), יכולים להיות חלק מהתפריט, לדרגה מסוימת כמובן!

אגוזים – לרוב מהווים בעיה מאוד גדולה למערכת העיכול, המלצה שלי זה לנסות להורידם למינימום. ואם מטרתכם הורדת משקל, אז בכלל כדאי להוציאם מהתפריט. אם אתם “חייבים”, אז נסו להגבילם לחופן יד אחת ליום. לשים לב לכמות פחמימות.

קטניות – לפעמים טועים לחשוב שהן ירקות. קטניות אינן פליאוליטיות, אבל עדיין, לפעמים עולות בעולם זה הטענות שהן מקור תזונתי “בטוח”. לא רק שרובן בעלי תכולת פחמימות גבוהה, הם גם מלאים ברעלים, סיבים ונוגדי תזונה, שדורשים הנבטה והשריה ובישול לפני אכילה. בלי הרבה דיונים בנושא, תעשו לי, ולבטן שלכם טובה, תעיפו אותן מהתפריט. אני ומערכת העיכול, מודים לכם מראש על שיתוף הפעולה. אפונה, שעועית, עדשים, חומוס, פול, תורמוס, בקיה, וכן, גם תירס שהוא בכלל דגן – כולם לא בבית ספרינו.

ירקות, ירוקים לשם העניין – סלרי, ברוקולי, תרד, מלפפון עשירים בסיבים. מבחינתנו סיבים לא נכללים בספירת הפחמימות. ולכן הערך הפחממתי של הירקות קטן. צריך לצרוך המון כדי לצאת מקיטוזיס.
בספרה, נורה מגישה כי כדי להסיט רעלנים ושאר חומרים מהבשר שאנו אוכלים, הירקות יכולים לעזור.
לכן סלט ירוק קצוץ, קיטוגני בהחלט. ירקות שורש לעומת זאת מחוץ לתמונה, ובינהם: תפוח אדמה, גזר, וסלק.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *